Služba európskeho mýta je spustená, pripájame providerov

Novinky
10.1.2024

Európska služba elektronického výberu mýta je na Slovensku spustená od decembra 2023. V súčasnosti overujeme nastavenie palubných jednotiek jednotlivých providerov priamo v teréne. Finálnym krokom bude určenie termínu začatia priamej fakturácie mýta.

 

Pre Národnú diaľničnú spoločnosť je absolútnou prioritou implementovať EETS na Slovensku bez problémov. V expresnom čase sa zrealizovalo testovanie európskych providerov, pretože vďaka zrkadlovému testovaciemu prostrediu sme dokázali testovať dvoch EETS poskytovateľov naraz. Slovensko je prvou krajinou v Európe, ktorá uplatnila tento postup a nerobila testovanie rádovo v rokoch, ale v týždňoch.

 

Štyria poskytovatelia európskeho mýta, dlhodobo etablovaní na medzinárodnom trhu, majú technickú akreditáciu úspešne za sebou (Telepass, Toll4Europe, Eurowag, ITIS Holding). O poskytovanie služby európskeho mýta prejavil záujem aj ďalší zahraničný provider, ktorý by v prípade akreditácie mohol ponúknuť svoje služby slovenským dopravcom na prelome rokov 2024 a 2025.

 

Aké sú podmienky pilotnej prevádzky?

Počas pilotnej prevádzky overujeme, či sú palubné jednotky EETS poskytovateľa správne nastavené, prostredníctvom permanentnej jazdy po diaľniciach a rýchlostných cestách. Požadujeme najazdiť minimálne 6 000 km po diaľniciach a 4 000 kilometrov po cestách 1. triedy a bolo vybraných 18 úsekov, kde je nutný opakovaný prejazd.

 

Výhody pre dopravcu aj štát

Príchod EETS poskytovateľov bude pre Slovensko predstavovať zníženie nákladovosti výberu mýta, pretože sa predpokladá, že minimálne 85 percent vybraného mýta ostane v rozpočte Národnej diaľničnej spoločnosti. To znamená, že štát bude môcť pristúpiť k intenzívnejšiemu skvalitňovaniu infraštruktúry diaľnic a rýchlostných ciest.

 

Mýtny trh už nebude monopolizovaný, čo prinesie kvalitnejšie služby pre dopravcov a zvýšenie komfortu. Dopravné či logistické spoločnosti použijú pri tranzite naprieč Európou jednu palubnú jednotku, nebude potrebné si v jednotlivých krajinách zabezpečovať ďalšiu, národnú. To znamená, že dopravca šetrí na poplatkoch, servise, nemusí si kontrolovať mýtne transakcie a fakturáciu pre každý štát zvlášť a rovnako nemusí ani prípadné reklamácie riešiť separátne.

 

EETS v režime post-paid aj pre-paid

Na Slovensku bude poskytovaná EETS služba v oboch režimoch. To znamená, že tí dopravcovia, ktorí by neprechádzali v prípade platby mýta na post-paidovú službu, čiže následného platenia mýta formou faktúry, môžu naďalej zostať v režime predplateného mýta (pre-paid) a nemusia byť viazaní na terajšieho poskytovateľa mýtnych služieb, spoločnosť SkyToll.

 

Zdieľajte tento príspevok:

Aktuality

NDS podpísala zmluvu na nový mýtny IT systém
Novinky 2.5.2024

NDS podpísala zmluvu na nový mýtny IT systém

Národná diaľničná spoločnosť pokračuje v krokoch na maximalizáciu výnosov z využívania diaľnic a rýchlostných ciest. Začiatkom roka prevzala predaj diaľničných známok. V marci NDS podpísala zmluvy so štvoricou medzinárodných poskytovateľov európskej služby elektronického výberu mýta (EETS), čím sa Slovensko otvorilo konkurencii pri výbere mýta. Aktuálne diaľničiari uzavreli roky meškajúce verejné obstarávania na vytvorenie mýtneho IT systému a na mýtne služby. Za posledných päť mesiacov sa tak pre budúce zníženie nákladov na mýto spravilo viac ako za predchádzajúce roky.

Slovensko cez víkend pribudlo na mape európskeho mýta
Novinky 18.3.2024

Slovensko cez víkend pribudlo na mape európskeho mýta

V piatok sa Slovensko úspešne zapojilo do Európskej služby elektronického výberu mýta. Počas víkendu bol systém monitorovaný, neboli zaznamenané žiadne technické problémy a pripojili sa prvé palubné jednotky európskych poskytovateľov výberu mýta. S EETS tak na slovenské diaľnice a rýchlostné cesty dorazila konkurencia, ktorá prinesie nové výhody pre dopravné spoločnosti.

Výber mýta na našich cestách sa liberalizuje. Slovensko spúšťa EETS
Novinky 5.3.2024

Výber mýta na našich cestách sa liberalizuje. Slovensko spúšťa EETS

Slovensko sa 15. marca zapojí do Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS). Národná diaľničná spoločnosť podpísala zmluvy so štvoricou medzinárodných poskytovateľov služby, ktorí prešli procesom akreditácie. Európska služba elektronického výberu mýta prinesie na slovenské diaľnice a rýchlostné cesty konkurenciu vo výbere mýta, liberalizuje trh a dopravcom zaistí vyšší komfort.

Služba európskeho mýta je spustená, pripájame providerov
Novinky 10.1.2024

Služba európskeho mýta je spustená, pripájame providerov

Európska služba elektronického výberu mýta je na Slovensku spustená od decembra 2023. V súčasnosti overujeme nastavenie palubných jednotiek jednotlivých providerov priamo v teréne. Finálnym krokom bude určenie termínu začatia priamej fakturácie mýta.

Odoberajte newsletter

Buďte v obraze, pretože vedieť ako prví novinky z oblasti mýta je super. Nie je MÝTO jedno.

Prosím vyplňte správnu emailovú adresu!
Top