Európska služba elektronického výberu mýta je na Slovensku spustená od decembra 2023. V súčasnosti overujeme nastavenie palubných jednotiek jednotlivých providerov priamo v teréne. Finálnym krokom bude určenie termínu začatia priamej fakturácie mýta.
Pre Národnú diaľničnú spoločnosť je absolútnou prioritou implementovať EETS na Slovensku bez problémov. V expresnom čase sa zrealizovalo testovanie európskych providerov, pretože vďaka zrkadlovému testovaciemu prostrediu sme dokázali testovať dvoch EETS poskytovateľov naraz. Slovensko je prvou krajinou v Európe, ktorá uplatnila tento postup a nerobila testovanie rádovo v rokoch, ale v týždňoch.
Štyria poskytovatelia európskeho mýta, dlhodobo etablovaní na medzinárodnom trhu, majú technickú akreditáciu úspešne za sebou (Telepass, Toll4Europe, Eurowag, ITIS Holding). O poskytovanie služby európskeho mýta prejavil záujem aj ďalší zahraničný provider, ktorý by v prípade akreditácie mohol ponúknuť svoje služby slovenským dopravcom na prelome rokov 2024 a 2025.
Aké sú podmienky pilotnej prevádzky?
Počas pilotnej prevádzky overujeme, či sú palubné jednotky EETS poskytovateľa správne nastavené, prostredníctvom permanentnej jazdy po diaľniciach a rýchlostných cestách. Požadujeme najazdiť minimálne 6 000 km po diaľniciach a 4 000 kilometrov po cestách 1. triedy a bolo vybraných 18 úsekov, kde je nutný opakovaný prejazd.
Výhody pre dopravcu aj štát
Príchod EETS poskytovateľov bude pre Slovensko predstavovať zníženie nákladovosti výberu mýta, pretože sa predpokladá, že minimálne 85 percent vybraného mýta ostane v rozpočte Národnej diaľničnej spoločnosti. To znamená, že štát bude môcť pristúpiť k intenzívnejšiemu skvalitňovaniu infraštruktúry diaľnic a rýchlostných ciest.
Mýtny trh už nebude monopolizovaný, čo prinesie kvalitnejšie služby pre dopravcov a zvýšenie komfortu. Dopravné či logistické spoločnosti použijú pri tranzite naprieč Európou jednu palubnú jednotku, nebude potrebné si v jednotlivých krajinách zabezpečovať ďalšiu, národnú. To znamená, že dopravca šetrí na poplatkoch, servise, nemusí si kontrolovať mýtne transakcie a fakturáciu pre každý štát zvlášť a rovnako nemusí ani prípadné reklamácie riešiť separátne.
EETS v režime post-paid aj pre-paid
Na Slovensku bude poskytovaná EETS služba v oboch režimoch. To znamená, že tí dopravcovia, ktorí by neprechádzali v prípade platby mýta na post-paidovú službu, čiže následného platenia mýta formou faktúry, môžu naďalej zostať v režime predplateného mýta (pre-paid) a nemusia byť viazaní na terajšieho poskytovateľa mýtnych služieb, spoločnosť SkyToll.