Kontakty

Máte otázky? Prelistujte naše Q&A. Pokiaľ ste nenašli, čo hľadáte, môžete nás kontaktovať telefonicky alebo emailom.

eets@ndsas.sk

Napíšte nám

Národná diaľničná spoločnosť, a.s.
Dúbravská cesta 14
841 04 Bratislava

Služba EETS - European Electronic Toll Service - Európska služba elektronického výberu mýta predstavuje rozšírenie existujúcich národných mýtnych systémov o možnosť platby mýta jednou palubnou jednotkou a jednou zmluvou s jedným poskytovateľom EETS vo viacerých krajinách EÚ. Ide o medzinárodnú službu, ktorá umožní dopravcom jednoduchšie sa pohybovať naprieč konkrétnymi krajinami EÚ.

EETS prinesie dopravcom možnosť pohybovať sa iba s jednou OBE po viacerých krajinách EÚ bez povinnosti mať viacero registrácií a viacero OBU. Medzinárodná služba tak napomôže plynulým prechodom cez hranice, kde sa eliminujú zdržania pri registrácií. Ďalšou výhodou bude zjednodušenie platby mýta, keďže platba bude možná na jednu zmluvu naraz vo viacerých krajinách, v ktorých poskytovateľ EETS pôsobí. Taktiež bude možná platba mýta a PHM na jednu zmluvu/palivovú kartu. Tým, že sa vymenia viaceré národné OBU do jednej OBE, bude mať vodič napokon menej rušivých elementov za volantom.

Jedna zmluva, jedna platba, jedna palubná jednotka v celej Európskej únii. Európska služba elektronického výberu mýta (EETS) výrazne zjednoduší prechody hranicami i platobný systém.

Technická implementácia funkcionality EETS bola ukončená koncom roka 2022. Technicko-prevádzkové koncepty boli odovzdané v polovici roku 2023. Prvé testovania, ktoré sú súčasťou akreditácie, boli zahájené začiatkom leta. Na záver procesu akreditácie prebieha pilotná prevádzka. Spustenie priamej fakturácie nastane v roku 2024.

Nie, nie je to nevyhnutné. Povinná je platba mýta, či to bude prostredníctvom Národného poskytovateľa alebo Poskytovateľa EETS je na rozhodnutí dopravcu. Registrovanie do EETS závisí od preferencií dopravcu, ak chce dopravca ostať v národnom systéme, nemusí nič meniť.

Jednotliví poskytovatelia EETS, ktorí prejavili záujem prevádzkovať službu na Slovensku, ponúkajú aj možnosť predregistrácie. To znamená, že už teraz sa môžu dopravcovia registrovať priamo cez ich formuláre, ktoré majú na svojich web stránkach. Zoznam poskytovateľov nájdete na našom webe: https://www.mytobezhranic.sk/poskytovatelia/

Každý poskytovateľ EETS by mal mať svoju sieť predajných a kontaktných miest, kde by mala byť možnosť registrácie.

Záujemcov o poskytovanie služby EETS v SR nájdete v sekcii Poskytovatelia.

Áno, ak budem chcieť využiť službu EETS, OBU bude potrebné vymeniť za OBE. Predpokladá sa, že každý Poskytovateľ EETS bude mať vlastnú OBE.

Uvedené závisí od konkrétneho Poskytovateľa EETS a od jeho rozsahu pôsobnosti. Každý Poskytovateľ EETS má zoznam krajín, v ktorých prevádzkuje EETS, z čoho vyplýva že každá krajina má viacerých Poskytovateľov EETS. Služba EETS je však ponúkaná len pre krajiny v rámci EÚ.

OBU (On-Board Unit) je termín pre klasickú národnú palubnú jednotku, OBE (On-Board Equipment) znamená EETS palubnú jednotku pre viaceré krajiny.

Parametre mýtneho systému (sadzby mýta, rozsah spoplatnenia) zostávajú rovnaké aj pri Národnom poskytovateľovi aj pri Poskytovateľovi EETS.

EETS je Európsky mýtny systém, ktorý predstavuje určitú nadstavbu nad národnými mýtnymi systémami a ponúka vybrané služby platby mýta v rámci viacerých krajín EÚ. Mýtny systém ktorý sa súťaží, má podobu Národného mýtneho systému, čo znamená, že bude zastrešovať výber mýta v Slovenskej republike, podporu EETS ako aj ostatné služby pre výber mýta mimo rozsah pôsobnosti EETS.

Ak potrebuje slovenský kamionista pri doprave zo Slovenska do Nemecka tri palubné jednotky – slovenskú, rakúsku a nemeckú, s EETS mu bude stačiť jedna. Šetrí miesto na čelnom skle, šetrí čas. Najväčšou výhodou je, že dopravná spoločnosť nemusí kontrolovať transakcie pre každý štát zvlášť. Má jednu zmluvu a jednu faktúru

Palubnú jednotku dodá poskytovateľ EETS, na umiestnenie do vozidla stačí priložený kábel zapojiť do voľnej 12V zásuvky, prípadne rozdvojky.

Európske mýto pre dopravcov nie je povinné, naďalej možno používať aj systém miestnych platieb za mýto. Kto však chce využívať všetky výhody, vyberie si poskytovateľa EETS a jednotliví poskytovatelia ponúkajú aj možnosť predregistrácie.

Poskytovatelia EETS majú rôzne pokrytie krajín, podrobné informácie získate tu: www.mytobezhranic.sk/poskytovatelia/

Po podpise zmlúv na elektronický mýtny systém a mýtne služby sa v zmysle plánovaného harmonogramu spustí proces vybudovania nového mýtneho systému.

Súťaže na Elektronický mýtny systém a Mýtne služby sú už vyhodnotené. V prvej súťaži na Elektronický mýtny systém sa najvýhodnejšou stala ponuka od spoločnosti CzechToll v hodnote 13,7 milióna eur bez DPH. V druhej súťaži na Mýtne služby bola najvýhodnejšou vyhodnotená ponuka od spoločnosti CzechToll v hodnote 28,7 milióna eur bez DPH.

Okrem Národného poskytovateľa výberu mýta môže mýto vyberať aj Poskytovateľ EETS, s ktorým bude mať dopravca uzatvorenú zmluvu.

Odoberajte newsletter

Buďte v obraze, pretože vedieť ako prví novinky z oblasti mýta je super. Nie je MÝTO jedno.

Prosím vyplňte správnu emailovú adresu!
Top