Dohoda s EETS poskytovateľmi: všetci začnú dodávať službu naraz

Novinky
27.10.2023

Spusteniu Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS) už nič nebráni. Ostrá prevádzka EETS začne v januári 2024, presný termín bude s EETS poskytovateľmi dohodnutý v priebehu nasledujúcich mesiacov. Medzinárodní EETS poskytovatelia vyberajú mýto od dopravcov naprieč viacerými krajinami, pričom na trhu sa tým zabezpečí efektívnejšie konkurenčné prostredie, lacnejšie služby, na ktorých šetrí štát a získava dopravca. Výhodou služby EETS je to, že nie je nutné zastavovať sa na štátnych hraniciach, zapínať a vypínať palubné jednotky, ale ich funkcionalita bude vo všetkých európskych krajinách, v ktorých poskytovateľ pôsobí.

EETS kocky sú už hodené

V súčasnosti sa akreditačného procesu zúčastňujú štyria etablovaní poskytovatelia, ktorí majú bohaté skúsenosti v rámci európskeho systému mýta. ,,Provideri prišli pripravení aj preto, že sme jedna z posledných krajín, čo zavádza EETS. Na druhej strane, sme ako prví na svete, ktorí testovanie nerobia rádovo v rokoch, ale v týždňoch," uviedol podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku IT a spoplatnenia NDS Jaroslav Ivanco. Spoločnosť Telepass skončila fázu akceptácie komplexných skúšok E2E procesov a ide do fázy pilotnej prevádzky. Toll4Europe a Eurowag postupujú do fázy individuálnych skúšok a ITIS má testovanie už ukončené. Dôležité však je, že všetci poskytovatelia dostanú pokyn na poskytovanie služby EETS naraz v jeden termín. ,,Je to preto, aby mali všetci férovú šancu a v prípade potreby zmeny obchodných a procesných požiadaviek mohli reagovať pre všetkých rovnako. Aby nikto nebol znevýhodnený, prípadne neoprávnene zvýhodnený a dostatočne mohli saturovať trh počtom OBE," uistil Ivanco dopravcov počas najväčšej dopravnej konferencie Cestná doprava 2023.

 

Kto využije EETS, nebude potrebovať jednotku SkyToll  

Možnosť používať OBU jednotky spoločnosti SkyToll bude do konca roku 2024. Následne príde odpojenie post-paidových služieb (v režime následného platenia mýta – formou faktúry) a taktiež služieb pre-paidových (v režime predplateného mýta). Na Slovensko, ako do prvej krajiny, príde EETS služba v oboch režimoch. Tí dopravcovia, ktorí by neprechádzali v prípade platby mýta na post-paidovú službu, čiže fakturačný proces, môžu stále zostať v režime predplateného mýta a nemusia byť viazaní na terajšieho poskytovateľa mýtnych služieb. ,,Dnes vidíme termín zberu SkyToll jednotiek na jún 2024," avizuje Ivanco.

 

Európska smernica Eurovignette zabezpečí ekologickú jazdu

V marci 2024 vstúpi do platnosti európska smernica Eurovignette. Dopravcovia by mali dostať adekvátny čas na samotnú implementáciu a takisto je potrebné nastaviť špecifický výpočet sadzby mýta. V tomto bude nápomocná služba EETS a systém EUCARIS (Európsky informačný systém pre autá a vodičské preukazy). Smernica prinesie viacero zmien, najdôležitejšou bude zmena jednozložkového mýta na trojzložkové. V sadzbe mýta bude okrem aktuálneho poplatku za využívanie ciest zohľadnený aj poplatok za znečisťovanie prostredia a smernica umožní aj zavedenie zložky sadzby emisií CO2.

Zdieľajte tento príspevok:

Aktuality

NDS podpísala zmluvu na nový mýtny IT systém
Novinky 2.5.2024

NDS podpísala zmluvu na nový mýtny IT systém

Národná diaľničná spoločnosť pokračuje v krokoch na maximalizáciu výnosov z využívania diaľnic a rýchlostných ciest. Začiatkom roka prevzala predaj diaľničných známok. V marci NDS podpísala zmluvy so štvoricou medzinárodných poskytovateľov európskej služby elektronického výberu mýta (EETS), čím sa Slovensko otvorilo konkurencii pri výbere mýta. Aktuálne diaľničiari uzavreli roky meškajúce verejné obstarávania na vytvorenie mýtneho IT systému a na mýtne služby. Za posledných päť mesiacov sa tak pre budúce zníženie nákladov na mýto spravilo viac ako za predchádzajúce roky.

Slovensko cez víkend pribudlo na mape európskeho mýta
Novinky 18.3.2024

Slovensko cez víkend pribudlo na mape európskeho mýta

V piatok sa Slovensko úspešne zapojilo do Európskej služby elektronického výberu mýta. Počas víkendu bol systém monitorovaný, neboli zaznamenané žiadne technické problémy a pripojili sa prvé palubné jednotky európskych poskytovateľov výberu mýta. S EETS tak na slovenské diaľnice a rýchlostné cesty dorazila konkurencia, ktorá prinesie nové výhody pre dopravné spoločnosti.

Výber mýta na našich cestách sa liberalizuje. Slovensko spúšťa EETS
Novinky 5.3.2024

Výber mýta na našich cestách sa liberalizuje. Slovensko spúšťa EETS

Slovensko sa 15. marca zapojí do Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS). Národná diaľničná spoločnosť podpísala zmluvy so štvoricou medzinárodných poskytovateľov služby, ktorí prešli procesom akreditácie. Európska služba elektronického výberu mýta prinesie na slovenské diaľnice a rýchlostné cesty konkurenciu vo výbere mýta, liberalizuje trh a dopravcom zaistí vyšší komfort.

Služba európskeho mýta je spustená, pripájame providerov
Novinky 10.1.2024

Služba európskeho mýta je spustená, pripájame providerov

Európska služba elektronického výberu mýta je na Slovensku spustená od decembra 2023. V súčasnosti overujeme nastavenie palubných jednotiek jednotlivých providerov priamo v teréne. Finálnym krokom bude určenie termínu začatia priamej fakturácie mýta.

Odoberajte newsletter

Buďte v obraze, pretože vedieť ako prví novinky z oblasti mýta je super. Nie je MÝTO jedno.

Prosím vyplňte správnu emailovú adresu!
Top