Národné mýto: Nový typ palubnej jednotky a IT systém pre predajné miesta prešli testom funkčnosti

IT
8.11.2023

Nový typ mýtnej palubnej jednotky a IT systém pre predajné miesta majú za sebou komplexné funkčné testy. Tie potvrdili, že OBU jednotky sú plne kompatibilné s mýtnym systémom a pripravené do ostrej prevádzky. Otestovanie palubných jednotiek a navrhovaného IT systému pre predajné miesta boli dôležitým míľnikom pred podpisom zmluvy s víťazom verejnej súťaže.

 

Funkčný test

Otestovanie novej služby vyplývalo z podmienok verejnej súťaže. Úspešný uchádzač predložil nový typ funkčnej palubnej jednotky na dôkaz toho, že službu vie poskytovať počnúc technickým komponentom až po dobu celého priebehu služby – od registrácie dopravcu, poskytnutie OBU jednotky, cez bezproblémovú jazdu a zber dát pomocou OBU jednotky. Súčasťou funkčného testu boli aj testovacie jazdy a nový tip palubnej jednotky najazdil  viac ako 5 000 kilometrov v rámci spoplatnenej infraštruktúry. Testy dokázali, že nový typ národnej OBU jednotky je plne funkčný. Môžeme potvrdiť aj to, že GPS lokácia palubných jednotiek je dostatočne presná na to, aby nové OBU jednotky bezproblémovo a kompatibilne fungovali v novom, modernom mýtnom systéme Slovenskej republiky. Navyše, dopravcovia ušetria aj polovicu doteraz potrebného času, pretože registrácia vozidla a odovzdanie OBU jednotky bude prebiehať omnoho rýchlejšie.

  

Tender ušetril milióny

Predmetom verejnej súťaže na Mýtne služby bolo dodanie OBU jednotiek, ich logistika a distribúcia pre dopravcov, služby platobnej infraštruktúry a zabezpečenie zákazníckych miest. Predpokladaná hodnota zákazky bola 49,9 milióna eur bez DPH, do verejnej súťaže boli predložené 2 ponuky. Ako najvýhodnejšia bola vyhodnotená ponuka od spoločnosti CzechToll v hodnote 28,7 milióna eur bez DPH.  

 

Predpokladaná hodnota zákazky bola upravená - namiesto pôvodných 290 miliónov eur bez DPH bol tender na poskytovanie mýtnych služieb  vyhlásený na hodnotu zákazky do 50 miliónov eur. Súťaž bola zrevidovaná z toho dôvodu, že vďaka Európskej službe elektronického mýta (EETS) nie je potreba takého množstva jednotiek OBU, ako sa pôvodne predpokladalo.

 

Aký bude nový mýtny systém

  • flexibilnejší a ekonomickejší
  • prinášajúci viac zdrojov na údržbu spoplatnenej siete
  • vlastniť a prevádzkovať ho bude štát
  • kompatibilný s európskym mýtnym systémom
Zdieľajte tento príspevok:

Aktuality

NDS podpísala zmluvu na nový mýtny IT systém
Novinky 2.5.2024

NDS podpísala zmluvu na nový mýtny IT systém

Národná diaľničná spoločnosť pokračuje v krokoch na maximalizáciu výnosov z využívania diaľnic a rýchlostných ciest. Začiatkom roka prevzala predaj diaľničných známok. V marci NDS podpísala zmluvy so štvoricou medzinárodných poskytovateľov európskej služby elektronického výberu mýta (EETS), čím sa Slovensko otvorilo konkurencii pri výbere mýta. Aktuálne diaľničiari uzavreli roky meškajúce verejné obstarávania na vytvorenie mýtneho IT systému a na mýtne služby. Za posledných päť mesiacov sa tak pre budúce zníženie nákladov na mýto spravilo viac ako za predchádzajúce roky.

Slovensko cez víkend pribudlo na mape európskeho mýta
Novinky 18.3.2024

Slovensko cez víkend pribudlo na mape európskeho mýta

V piatok sa Slovensko úspešne zapojilo do Európskej služby elektronického výberu mýta. Počas víkendu bol systém monitorovaný, neboli zaznamenané žiadne technické problémy a pripojili sa prvé palubné jednotky európskych poskytovateľov výberu mýta. S EETS tak na slovenské diaľnice a rýchlostné cesty dorazila konkurencia, ktorá prinesie nové výhody pre dopravné spoločnosti.

Výber mýta na našich cestách sa liberalizuje. Slovensko spúšťa EETS
Novinky 5.3.2024

Výber mýta na našich cestách sa liberalizuje. Slovensko spúšťa EETS

Slovensko sa 15. marca zapojí do Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS). Národná diaľničná spoločnosť podpísala zmluvy so štvoricou medzinárodných poskytovateľov služby, ktorí prešli procesom akreditácie. Európska služba elektronického výberu mýta prinesie na slovenské diaľnice a rýchlostné cesty konkurenciu vo výbere mýta, liberalizuje trh a dopravcom zaistí vyšší komfort.

Služba európskeho mýta je spustená, pripájame providerov
Novinky 10.1.2024

Služba európskeho mýta je spustená, pripájame providerov

Európska služba elektronického výberu mýta je na Slovensku spustená od decembra 2023. V súčasnosti overujeme nastavenie palubných jednotiek jednotlivých providerov priamo v teréne. Finálnym krokom bude určenie termínu začatia priamej fakturácie mýta.

Odoberajte newsletter

Buďte v obraze, pretože vedieť ako prví novinky z oblasti mýta je super. Nie je MÝTO jedno.

Prosím vyplňte správnu emailovú adresu!
Top