Pre EETS poskytovateľov už máme k dispozícii funkčnú aplikáciu

IT
6.12.2022

Národná diaľničná spoločnosť počas októbra vykonávala testovanie aplikácie pre EETS poskytovateľov. Úspešné ukončenie skúšok aplikácie je jedným z najdôležitejších míľnikov pri budovaní Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS) na Slovensku. Systém EETS je vybudovaný a NDS je pripravená na zapojenie potenciálnych EETS poskytovateľov do testovacej fázy.

Čo sa v aplikácii testovalo?

Zásadnou funkcionalitou, ktorú NDS preverovala, bolo spracovanie vstupných a výstupných informácií o spoplatnených vozidlách, ktoré prenáša palubná jednotka do systému. Ďalšou testovanou položkou boli exporty mýtnych transakcií, ktoré sú potrebné k fakturačnému procesu. Prostredníctvom exportu mýtnych transakcií sú poskytovateľom EETS zasielané údaje o mýtnych transakciách, ktoré sa zaznamenávajú a následne spracovávajú v danej fakturačnej dávke. Skúšky prebehli podľa plánov. Dáta v aplikácii sa spracovávajú podľa viacerých parametrov – napríklad podľa geografickej polohy, pričom sa zohľadňuje model cestnej siete SR a vymedzených spoplatnených úsekov ciest. Údaje slúžia na výpočet mýta a následné analýzy a reporty. Aplikácia je flexibilná a umožňuje záznamy triediť.

Na čo bude slúžiť aplikácia?

Po tom, čo samotná aplikácia prejde do vlastníctva Národnej diaľničnej spoločnosti a po úspešnom ukončení procesu akreditácie operátorov európskej mýtnej služby, bude slúžiť na systémovú komunikáciu medzi EETS poskytovateľmi, dopravcami a správcom výberu mýta. Ide o ďalší splnený krok k vybudovaniu rozhrania pre EETS na Slovensku a zároveň naplnenie požiadaviek smernice EÚ o interoperabilite elektronických cestných mýtnych systémov.

Zdieľajte tento príspevok:

Aktuality

NDS podpísala zmluvu na nový mýtny IT systém
Novinky 2.5.2024

NDS podpísala zmluvu na nový mýtny IT systém

Národná diaľničná spoločnosť pokračuje v krokoch na maximalizáciu výnosov z využívania diaľnic a rýchlostných ciest. Začiatkom roka prevzala predaj diaľničných známok. V marci NDS podpísala zmluvy so štvoricou medzinárodných poskytovateľov európskej služby elektronického výberu mýta (EETS), čím sa Slovensko otvorilo konkurencii pri výbere mýta. Aktuálne diaľničiari uzavreli roky meškajúce verejné obstarávania na vytvorenie mýtneho IT systému a na mýtne služby. Za posledných päť mesiacov sa tak pre budúce zníženie nákladov na mýto spravilo viac ako za predchádzajúce roky.

Slovensko cez víkend pribudlo na mape európskeho mýta
Novinky 18.3.2024

Slovensko cez víkend pribudlo na mape európskeho mýta

V piatok sa Slovensko úspešne zapojilo do Európskej služby elektronického výberu mýta. Počas víkendu bol systém monitorovaný, neboli zaznamenané žiadne technické problémy a pripojili sa prvé palubné jednotky európskych poskytovateľov výberu mýta. S EETS tak na slovenské diaľnice a rýchlostné cesty dorazila konkurencia, ktorá prinesie nové výhody pre dopravné spoločnosti.

Výber mýta na našich cestách sa liberalizuje. Slovensko spúšťa EETS
Novinky 5.3.2024

Výber mýta na našich cestách sa liberalizuje. Slovensko spúšťa EETS

Slovensko sa 15. marca zapojí do Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS). Národná diaľničná spoločnosť podpísala zmluvy so štvoricou medzinárodných poskytovateľov služby, ktorí prešli procesom akreditácie. Európska služba elektronického výberu mýta prinesie na slovenské diaľnice a rýchlostné cesty konkurenciu vo výbere mýta, liberalizuje trh a dopravcom zaistí vyšší komfort.

Služba európskeho mýta je spustená, pripájame providerov
Novinky 10.1.2024

Služba európskeho mýta je spustená, pripájame providerov

Európska služba elektronického výberu mýta je na Slovensku spustená od decembra 2023. V súčasnosti overujeme nastavenie palubných jednotiek jednotlivých providerov priamo v teréne. Finálnym krokom bude určenie termínu začatia priamej fakturácie mýta.

Odoberajte newsletter

Buďte v obraze, pretože vedieť ako prví novinky z oblasti mýta je super. Nie je MÝTO jedno.

Prosím vyplňte správnu emailovú adresu!
Top