Pre EETS poskytovateľov už máme k dispozícii funkčnú aplikáciu

IT
6.12.2022

Národná diaľničná spoločnosť počas októbra vykonávala testovanie aplikácie pre EETS poskytovateľov. Úspešné ukončenie skúšok aplikácie je jedným z najdôležitejších míľnikov pri budovaní Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS) na Slovensku. Systém EETS je vybudovaný a NDS je pripravená na zapojenie potenciálnych EETS poskytovateľov do testovacej fázy.

Čo sa v aplikácii testovalo?

Zásadnou funkcionalitou, ktorú NDS preverovala, bolo spracovanie vstupných a výstupných informácií o spoplatnených vozidlách, ktoré prenáša palubná jednotka do systému. Ďalšou testovanou položkou boli exporty mýtnych transakcií, ktoré sú potrebné k fakturačnému procesu. Prostredníctvom exportu mýtnych transakcií sú poskytovateľom EETS zasielané údaje o mýtnych transakciách, ktoré sa zaznamenávajú a následne spracovávajú v danej fakturačnej dávke. Skúšky prebehli podľa plánov. Dáta v aplikácii sa spracovávajú podľa viacerých parametrov – napríklad podľa geografickej polohy, pričom sa zohľadňuje model cestnej siete SR a vymedzených spoplatnených úsekov ciest. Údaje slúžia na výpočet mýta a následné analýzy a reporty. Aplikácia je flexibilná a umožňuje záznamy triediť.

Na čo bude slúžiť aplikácia?

Po tom, čo samotná aplikácia prejde do vlastníctva Národnej diaľničnej spoločnosti a po úspešnom ukončení procesu akreditácie operátorov európskej mýtnej služby, bude slúžiť na systémovú komunikáciu medzi EETS poskytovateľmi, dopravcami a správcom výberu mýta. Ide o ďalší splnený krok k vybudovaniu rozhrania pre EETS na Slovensku a zároveň naplnenie požiadaviek smernice EÚ o interoperabilite elektronických cestných mýtnych systémov.

Zdieľajte tento príspevok:

Aktuality

Vysvetli mi(ý) to - 5 vecí, ktoré potrebuješ vedieť o mýtnom systéme
Novinky 7.6.2023

Vysvetli mi(ý) to - 5 vecí, ktoré potrebuješ vedieť o mýtnom systéme

Doterajší a nový mýtny systém, národné a európske mýto, palubné jednotky, kontrolný mechanizmus. Toto je len zlomok pojmov, ktoré musí ovládať ten, kto chce pochopiť fungovanie mýtneho systému v súčasnosti a kreovanie nového mýta. Uznávame, že problematika mýta je mimoriadne zložitá, preto často dochádza k nepochopeniu prebiehajúcich procesov. Poďme si vysvetliť mýtnu problematiku, bod po bode.

Mýty o mýte sme zbúrali opäť aj na pôde hospodárskeho výboru
Novinky 25.5.2023

Mýty o mýte sme zbúrali opäť aj na pôde hospodárskeho výboru

Nie je mýto jedno. Pokračujeme vo vysvetľovaní, spresňovaní, argumentovaní a transparentnej komunikácii. Tento týždeň na pôde Výboru pre hospodárske záležitosti Národnej rady SR. Podpredseda predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti a riaditeľ úseku IT a spoplatnenia Jaroslav Ivanco opäť trpezlivo vysvetlil progres v zavádzaní nového a efektívneho mýtneho systému. Nielen poslancom výboru, ale aj predstaviteľom autodopravcov či zástupcom kontrolných orgánov. Búrame mýty o mýte, pretože to má zmysel.

Otvorili sme širokú diskusiu s odborníkmi i dopravcami o smernici Eurovignette
Novinky 21.4.2023

Otvorili sme širokú diskusiu s odborníkmi i dopravcami o smernici Eurovignette

Na pôde Národnej diaľničnej spoločnosti sme otvorili širokú diskusiu o transpozícii európskej smernice Eurovignette, ktorá prinesie zmenu v spoplatnení diaľnic, rýchlostných ciest i niektorých ciest I. triedy. Pozvali sme si zástupcov miest, samospráv, krajov či zástupcov rôznych združení autodopravy alebo nákladnej dopravy, aby sme im vysvetlili, aké budú nové, budúce pravidlá.

E(fektívne)-mýto: Budeme testovať dvoch EETS poskytovateľov naraz
IT 20.4.2023

E(fektívne)-mýto: Budeme testovať dvoch EETS poskytovateľov naraz

V rámci akreditačného testovania EETS poskytovateľov máme pripravené popri primárnom aj zrkadlové testovacie prostredie spolu s projektovým tímom. V laickej reči to znamená, že budeme vedieť testovať dvoch EETS poskytovateľov paralelne naraz. Najväčšou pridanou hodnotou paralelného testovania je časová úspora v implementácii jednotlivých EETS poskytovateľov do nášho mýtneho systému.

Odoberajte newsletter

Buďte v obraze, pretože vedieť ako prví novinky z oblasti mýta je super. Nie je MÝTO jedno.

Prosím vyplňte správnu emailovú adresu!
Top