Mýty o elektronickom mýtnom systéme, časť 3.

IT
17.3.2023
  • EETS poskytovatelia mali začať fungovať tento rok, ale predlžuje sa to, možno sa to spustí až v roku 2024.

Nepravdivá informácia. Proces sa nepredlžuje, s EETS poskytovateľmi, ktorí prejavili záujem o pôsobenie na slovenskom mýtnom trhu sme v denno-dennom kontakte. Ich implementácia ide presne podľa harmonogramu a dokonca sa nám podarilo dosiahnuť, že medzi nimi prebieha zdravý súboj, kto z nich bude prvý. O celom procese zavádzania EETS na Slovensku transparentne informujeme na webovej stránke www.mytobezhranic.sk. Prostredníctvom tejto stránky pravidelne prinášame novinky zo sveta mýta vrátane informácií o aktuálnom statuse jednotlivých EETS poskytovateľoch v procese implementácie. EETS systém je funkčný a pripravený na riadnu prevádzku.

  • Ale EETS poskytovatelia predsa nemajú ešte žiadne certifikáty, možno ich dostanú niekedy v máji alebo v júni.

Medzinárodnými cerfitikátmi už EETS poskytovatelia disponujú. Musia ich mať, aby sa vôbec mohli prihlásiť, že chcú v niektorej krajine vyberať mýto. NDS im otvorí dvere na slovenský mýtny trh, pokiaľ splnia všetky podmienky a prejdú procesom akreditácie. 

  • Mali sme využiť šancu na prevod mýta na štát, mohli sme mať veľa vecí zadarmo. NDS to nevyužila a nikto nevie, prečo.

Opakovanie je matka múdrosti, takže to radi vysvetlíme ešte raz. Zadarmo sme nemohli mať nič. NDS venovala dva roky analýzam a hľadaniu najlepšieho možného riešenia tejto situácie. Riešenie, ktoré sa aktuálne realizuje je najlepším možným. Podložili sme to faktami a analýzami, ktoré sme ukázali všetkým kompetentným inštitúciám, napríklad aj Útvaru hodnoty za peniaze. Ak by sme uplatnili opciu na prevod mýtneho systému do rúk NDS, zaviazali by sme sa k tomu, že systém výberu mýta by fungoval súčasným spôsobom dovtedy, kým prevod nezrealizujeme. V prípade súdnej cesty by to mohlo trvať aj roky. A opakujeme, že by to nebolo zadarmo.

  • Z mýtnych poplatkov ide na výstavbu a opravu diaľnic žalostne málo.

Toto tvrdenie je zastarané. Terajšie vedenie NDS výrazne zefektívnilo výber mýta. Pôvodnú nákladovosť na úrovni 50% sme najskôr znížili na 40% a vďaka dodatku so SkyToll na aktuálny rok v kombinácii s nástupom EETS poskytovateľov klesá nákladovosť blízko k úrovni 20%. Ambíciou je dostať sa aj pod túto úroveň. Nákladovosť totiž môžu počas roku 2023 stlačiť na nižšiu úroveň tri faktory – príchod EETS poskytovateľov, ktorých provízie budú na úrovni okolo 4,5 %, ďalšie rokovania so SkyToll o možnej redukcii počtu predajných miest, či potenciálne odkúpenie enforcementu. To bude na jednej strane investíciou, ale na druhej strane znížením rozsahu služieb, ktoré pre nás bude poskytovať spoločnosť SkyToll a následne ďalšie zlacnenie služby od spoločnosti SkyToll. To bude mať za následok, že „doma“ ostane viac než 80% vybraného mýta.

  • Vyjednané podmienky na tento rok sú vraj lepšie, ale skutočnosť je iná, vyrokovala sa len veľmi symbolická zľava.

O podmienkach hovoria fakty z transparentne zverejneného znenia dodatku. Všetky zdroje porovnávania sú zverejnené v prílohe zmluvy č.11. Základ 103 miliónov eur je suma za službu výberu mýta za rok 2023, ktorú by si SkyToll účtoval, keby pokračoval v poskytovaní tejto služby podľa aktuálne platných podmienok. Laicky povedané, 103 miliónov eur by sme SkyToll-u zaplatili vtedy, kedy by sme pristúpili k uplatneniu opcie na prevod podniku, ku ktorému NDS vyzývalo viacero inštitúcií. Dohodli sme však ročnú odmenu v hodnote 63 miliónov eur, čo je o 40 miliónov eur menej. Zároveň aj polovičnú zľavu v inflačnom príplatku. Toto naozaj neznie symbolicky. Považujeme za zavádzanie verejnosti akékoľvek účelové porovnávanie s nesprávne zvolenými obdobiami na porovnanie.

  • NDS vraj vyrokovala výhodnejší výber mýta, je to však stále drahšie ako v Česku, kde sú náklady na úrovni 40 miliónov eur ročne.

Toto porovnanie je nekorektné. Vyrokovaných 63 miliónov eur, ktoré zaplatí štát spoločnosti SkyToll za výber mýta v roku 2023 je za komplexnú službu elektronického výberu mýta, čo pozostáva z troch súčastí (elektronický mýtny systém, služba predaja mýta, OBU jednotky a enforcement). Spomenutých 40 miliónov eur ročne ako náklady Českej republiky za mýtny systém sú poplatkom len za prvú súčasť, teda za elektronický mýtny systém, zvyšné typy nákladov v tomto čísle nie sú zarátané.

  • Okrem mýta NDS vlani predĺžila so SkyToll zmluvu aj na výber elektronických diaľničných známok. 

K žiadnemu predĺženiu zmluvy so SkyToll v kontexte výberu elektronických známok v minulom roku nedošlo. Na zabezpečenie služby elektronickej diaľničnej známky bola uplatnená opcia ešte v roku 2019, k uplatneniu opcie pristúpilo vtedajšie vedenie NDS. 

Zdieľajte tento príspevok:

Aktuality

Služba európskeho mýta je spustená, pripájame providerov
Novinky 10.1.2024

Služba európskeho mýta je spustená, pripájame providerov

Európska služba elektronického výberu mýta je na Slovensku spustená od decembra 2023. V súčasnosti overujeme nastavenie palubných jednotiek jednotlivých providerov priamo v teréne. Finálnym krokom bude určenie termínu začatia priamej fakturácie mýta.

Národné mýto: Nový typ palubnej jednotky a IT systém pre predajné miesta prešli testom funkčnosti
IT 8.11.2023

Národné mýto: Nový typ palubnej jednotky a IT systém pre predajné miesta prešli testom funkčnosti

Nový typ mýtnej palubnej jednotky a IT systém pre predajné miesta majú za sebou komplexné funkčné testy. Tie potvrdili, že OBU jednotky sú plne kompatibilné s mýtnym systémom a pripravené do ostrej prevádzky. Otestovanie palubných jednotiek a navrhovaného IT systému pre predajné miesta boli dôležitým míľnikom pred podpisom zmluvy s víťazom verejnej súťaže.

Dohoda s EETS poskytovateľmi: všetci začnú dodávať službu naraz
Novinky 27.10.2023

Dohoda s EETS poskytovateľmi: všetci začnú dodávať službu naraz

Spusteniu Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS) už nič nebráni. Ostrá prevádzka EETS začne v januári 2024, presný termín bude s EETS poskytovateľmi dohodnutý v priebehu nasledujúcich mesiacov. Medzinárodní EETS poskytovatelia vyberajú mýto od dopravcov naprieč viacerými krajinami, pričom na trhu sa tým zabezpečí efektívnejšie konkurenčné prostredie, lacnejšie služby, na ktorých šetrí štát a získava dopravca. Výhodou služby EETS je to, že nie je nutné zastavovať sa na štátnych hraniciach, zapínať a vypínať palubné jednotky, ale ich funkcionalita bude vo všetkých európskych krajinách, v ktorých poskytovateľ pôsobí.

Testovanie EETS providerov v plnom prúde: OBE jednotky musia najazdiť 10.000 kilometrov
IT 17.8.2023

Testovanie EETS providerov v plnom prúde: OBE jednotky musia najazdiť 10.000 kilometrov

Slovenský mýtny trh je už pripravený na príchod nových medzinárodných EETS poskytovateľov, ktorí budú vyberať mýto od Nového roka už aj na Slovensku. Tí sú momentálne v testovacej fáze, počas ktorej musia napríklad najazdiť 10.000 kilometrov, aby sme zistili, či sú ich systémy kompatibilné s našimi. Slovensko v tomto kroku akreditácie nových výbercov mýta postupuje unikátne – vytvorili sme zrkadlové testovacie prostredie, preto dokážeme testovať dvoch EETS poskytovateľov naraz. Prečítajte si, ako prebiehajú testy palubných jednotiek.

Príchod EETS poskytovateľov výrazne zníži nákladovosť výberu mýta
Novinky 16.8.2023

Príchod EETS poskytovateľov výrazne zníži nákladovosť výberu mýta

Pokroky pri otváraní slovenského mýtneho trhu pre medzinárodných EETS poskytovateľov, harmonogram ich vstupu na trh a pozitívny vplyv liberalizácie trhu na nákladovosť výberu mýta na Slovensku. To boli hlavné témy, o ktoré sa dnes na pôde NDS zaujímali premiér Ľudovít Ódor a minister dopravy Pavol Lančarič. Manažment NDS vyzdvihuje prínosy príchodu EETS poskytovateľov, ktoré spočívajú nielen vo výraznom znížení nákladovosti výberu mýta, ale aj vo výhodách pre dopravcov. Mýtny trh už nebude monopolizovaný, vytvorí sa teda prirodzená súťaž, čo prinesie kvalitnejšie služby pre dopravcov a nižšie náklady pre štát. Už v budúcom roku očakávame, že minimálne 85 % vybraného mýta ostane v rozpočte NDS, vďaka čomu budeme môcť pristúpiť k intenzívnejšiemu skvalitňovaniu infraštruktúry diaľnic a rýchlostných ciest.

Odoberajte newsletter

Buďte v obraze, pretože vedieť ako prví novinky z oblasti mýta je super. Nie je MÝTO jedno.

Prosím vyplňte správnu emailovú adresu!
Top