Mýto makroekonomickým pohľadom - liberalizácia mýtneho trhu môže vzpružiť ekonomiku

Diaľnice
3.4.2023

Slovensko otvára brány mýtneho trhu medzinárodným EETS poskytovateľom, ktorí budú môcť po implementácii vyberať mýto aj na Slovensku. Tento krok významne zmení fungovanie trhu, pretože namiesto jedného výbercu ich bude na trhu pôsobiť viac. Budú si navzájom konkurovať, čo prinesie kvalitnejšie služby pre dopravcov. To ale nie je všetko. Plynulejšia doprava má výrazný vplyv aj na budovanie logistických centier práve na Slovensku, čo zase môže pozitívne ovplyvniť zamestnanosť a vzpružiť tak ekonomiku vo všeobecnosti. To všetko vďaka lepšiemu, efektívnejšiemu a plynulejšiemu pohybu tovarov cez našu krajinu. Prečítajte si viac v našom blogu, alebo si vypočujte podcast s riaditeľom Mýtneho úradu Jaroslavom Ivancom tu Anchor.fmSpotifyApple podcasts a Google Podcasts

Čo sa vlastne z ekonomického hľadiska zmení?
V súčasnosti vyberá mýto na Slovensku pre štát jedna spoločnosť, ktorá kedysi vzišla z verejnej súťaže. V ekonomickej terminológii sa táto situácia označuje ako monopol, čo v laickej reči znamená, že spoločnosť si môže určovať podmienky svojho fungovania sama, pretože nemá konkurenciu a nemá mu kto odlákať zákazníkov. V kontexte mýta je to o to výraznejšie, že ide o výber zákonom stanoveného poplatku za využívanie vybraných ciest nákladnou dopravou. Monopol je pre ekonómov strašiakom, často totiž prináša neefektívne narábanie s finančnými zdrojmi. Opakom je trhová konkurencia, ktorá vďaka prirodzenej súťaži prináša viacero pozitívnych vedľajších efektov. V našom prípade tieto pozitíva na slovenský mýtny trh prinesie pôsobenie medzinárodných EETS poskytovateľov.

Prečo je výhodné mať viacerých poskytovateľov?
Najmarkantnejším prínosom liberalizácie mýtneho trhu je zníženie nákladov. Keď pre NDS bude prevádzka mýtneho systému menej nákladná, môže ostať väčšina vybraného mýta „doma“ a môže byť použitá na prevádzku a vylepšovanie existujúcich diaľnic a rýchlostných ciest. Presne tak, ako žiadajú rôzne združenia dopravcov. Vytvorenie konkurenčného prostredia však prinesie dopravcom aj ďalšie výhody, ktoré pocítia ihneď. EETS poskytovatelia totiž prinášajú pre dopravcov aj ďalšie služby dopravného charakteru - napríklad palivové či logistické služby. Práve dodatočné služby a prozákazníckejší prístup sú faktormi, ktorými budú chcieť jednotliví poskytovatelia prilákať dopravcov a aj si ich udržať.

EETS poskytovatelia prinesú zrýchlenie dopravy
Vo všeobecnosti je najväčšou nefinančnou výhodou EETS pre dopravcov prejazd cez Slovensko bez toho, aby sa museli zastaviť na hraniciach a vymeniť OBU jednotku. Práve potenciálne zastavovanie je pre dispečerov veľmi dôležitým faktorom pri plánovaní trasy v rámci medzinárodnej prepravy. Zrýchlenie prepravy bez zbytočných zastávok zrýchli tok dopravy tovarov. Tento faktor zaváži aj pri budovaní logistických centier práve na Slovensku. S tým súvisí aj potenciálny nárast zamestnanosti a ďalšie pozitívne vplyvy na ekonomiku Slovenska.

Zdieľajte tento príspevok:

Aktuality

Národné mýto: Nový typ palubnej jednotky a IT systém pre predajné miesta prešli testom funkčnosti
IT 8.11.2023

Národné mýto: Nový typ palubnej jednotky a IT systém pre predajné miesta prešli testom funkčnosti

Nový typ mýtnej palubnej jednotky a IT systém pre predajné miesta majú za sebou komplexné funkčné testy. Tie potvrdili, že OBU jednotky sú plne kompatibilné s mýtnym systémom a pripravené do ostrej prevádzky. Otestovanie palubných jednotiek a navrhovaného IT systému pre predajné miesta boli dôležitým míľnikom pred podpisom zmluvy s víťazom verejnej súťaže.

Dohoda s EETS poskytovateľmi: všetci začnú dodávať službu naraz
Novinky 27.10.2023

Dohoda s EETS poskytovateľmi: všetci začnú dodávať službu naraz

Spusteniu Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS) už nič nebráni. Ostrá prevádzka EETS začne v januári 2024, presný termín bude s EETS poskytovateľmi dohodnutý v priebehu nasledujúcich mesiacov. Medzinárodní EETS poskytovatelia vyberajú mýto od dopravcov naprieč viacerými krajinami, pričom na trhu sa tým zabezpečí efektívnejšie konkurenčné prostredie, lacnejšie služby, na ktorých šetrí štát a získava dopravca. Výhodou služby EETS je to, že nie je nutné zastavovať sa na štátnych hraniciach, zapínať a vypínať palubné jednotky, ale ich funkcionalita bude vo všetkých európskych krajinách, v ktorých poskytovateľ pôsobí.

Testovanie EETS providerov v plnom prúde: OBE jednotky musia najazdiť 10.000 kilometrov
IT 17.8.2023

Testovanie EETS providerov v plnom prúde: OBE jednotky musia najazdiť 10.000 kilometrov

Slovenský mýtny trh je už pripravený na príchod nových medzinárodných EETS poskytovateľov, ktorí budú vyberať mýto od Nového roka už aj na Slovensku. Tí sú momentálne v testovacej fáze, počas ktorej musia napríklad najazdiť 10.000 kilometrov, aby sme zistili, či sú ich systémy kompatibilné s našimi. Slovensko v tomto kroku akreditácie nových výbercov mýta postupuje unikátne – vytvorili sme zrkadlové testovacie prostredie, preto dokážeme testovať dvoch EETS poskytovateľov naraz. Prečítajte si, ako prebiehajú testy palubných jednotiek.

Príchod EETS poskytovateľov výrazne zníži nákladovosť výberu mýta
Novinky 16.8.2023

Príchod EETS poskytovateľov výrazne zníži nákladovosť výberu mýta

Pokroky pri otváraní slovenského mýtneho trhu pre medzinárodných EETS poskytovateľov, harmonogram ich vstupu na trh a pozitívny vplyv liberalizácie trhu na nákladovosť výberu mýta na Slovensku. To boli hlavné témy, o ktoré sa dnes na pôde NDS zaujímali premiér Ľudovít Ódor a minister dopravy Pavol Lančarič. Manažment NDS vyzdvihuje prínosy príchodu EETS poskytovateľov, ktoré spočívajú nielen vo výraznom znížení nákladovosti výberu mýta, ale aj vo výhodách pre dopravcov. Mýtny trh už nebude monopolizovaný, vytvorí sa teda prirodzená súťaž, čo prinesie kvalitnejšie služby pre dopravcov a nižšie náklady pre štát. Už v budúcom roku očakávame, že minimálne 85 % vybraného mýta ostane v rozpočte NDS, vďaka čomu budeme môcť pristúpiť k intenzívnejšiemu skvalitňovaniu infraštruktúry diaľnic a rýchlostných ciest.

Dôležité informácie o mýtnom systéme na jednom mieste
IT 10.8.2023

Dôležité informácie o mýtnom systéme na jednom mieste

„Mýto“ je veľmi komplikovaná téma a niekedy sa môže stať, že sa informácie interpretujú inak, ako v skutočnosti sú. V roku 2023 mal štát zaplatiť na nákladoch 103 mil. eur, no nakoniec sa túto sumu podarilo stlačiť na 63 mil. Mnoho otázok a nezrovnalostí vychádza nielen z prostredia laickej verejnosti, ale častokrát sa objavujú aj v mediálnom prostredí.

Odoberajte newsletter

Buďte v obraze, pretože vedieť ako prví novinky z oblasti mýta je super. Nie je MÝTO jedno.

Prosím vyplňte správnu emailovú adresu!
Top