Mýto makroekonomickým pohľadom - liberalizácia mýtneho trhu môže vzpružiť ekonomiku

Diaľnice
3.4.2023

Slovensko otvára brány mýtneho trhu medzinárodným EETS poskytovateľom, ktorí budú môcť po implementácii vyberať mýto aj na Slovensku. Tento krok významne zmení fungovanie trhu, pretože namiesto jedného výbercu ich bude na trhu pôsobiť viac. Budú si navzájom konkurovať, čo prinesie kvalitnejšie služby pre dopravcov. To ale nie je všetko. Plynulejšia doprava má výrazný vplyv aj na budovanie logistických centier práve na Slovensku, čo zase môže pozitívne ovplyvniť zamestnanosť a vzpružiť tak ekonomiku vo všeobecnosti. To všetko vďaka lepšiemu, efektívnejšiemu a plynulejšiemu pohybu tovarov cez našu krajinu. Prečítajte si viac v našom blogu, alebo si vypočujte podcast s riaditeľom Mýtneho úradu Jaroslavom Ivancom tu Anchor.fmSpotifyApple podcasts a Google Podcasts

Čo sa vlastne z ekonomického hľadiska zmení?
V súčasnosti vyberá mýto na Slovensku pre štát jedna spoločnosť, ktorá kedysi vzišla z verejnej súťaže. V ekonomickej terminológii sa táto situácia označuje ako monopol, čo v laickej reči znamená, že spoločnosť si môže určovať podmienky svojho fungovania sama, pretože nemá konkurenciu a nemá mu kto odlákať zákazníkov. V kontexte mýta je to o to výraznejšie, že ide o výber zákonom stanoveného poplatku za využívanie vybraných ciest nákladnou dopravou. Monopol je pre ekonómov strašiakom, často totiž prináša neefektívne narábanie s finančnými zdrojmi. Opakom je trhová konkurencia, ktorá vďaka prirodzenej súťaži prináša viacero pozitívnych vedľajších efektov. V našom prípade tieto pozitíva na slovenský mýtny trh prinesie pôsobenie medzinárodných EETS poskytovateľov.

Prečo je výhodné mať viacerých poskytovateľov?
Najmarkantnejším prínosom liberalizácie mýtneho trhu je zníženie nákladov. Keď pre NDS bude prevádzka mýtneho systému menej nákladná, môže ostať väčšina vybraného mýta „doma“ a môže byť použitá na prevádzku a vylepšovanie existujúcich diaľnic a rýchlostných ciest. Presne tak, ako žiadajú rôzne združenia dopravcov. Vytvorenie konkurenčného prostredia však prinesie dopravcom aj ďalšie výhody, ktoré pocítia ihneď. EETS poskytovatelia totiž prinášajú pre dopravcov aj ďalšie služby dopravného charakteru - napríklad palivové či logistické služby. Práve dodatočné služby a prozákazníckejší prístup sú faktormi, ktorými budú chcieť jednotliví poskytovatelia prilákať dopravcov a aj si ich udržať.

EETS poskytovatelia prinesú zrýchlenie dopravy
Vo všeobecnosti je najväčšou nefinančnou výhodou EETS pre dopravcov prejazd cez Slovensko bez toho, aby sa museli zastaviť na hraniciach a vymeniť OBU jednotku. Práve potenciálne zastavovanie je pre dispečerov veľmi dôležitým faktorom pri plánovaní trasy v rámci medzinárodnej prepravy. Zrýchlenie prepravy bez zbytočných zastávok zrýchli tok dopravy tovarov. Tento faktor zaváži aj pri budovaní logistických centier práve na Slovensku. S tým súvisí aj potenciálny nárast zamestnanosti a ďalšie pozitívne vplyvy na ekonomiku Slovenska.

Zdieľajte tento príspevok:

Aktuality

NDS podpísala zmluvu na nový mýtny IT systém
Novinky 2.5.2024

NDS podpísala zmluvu na nový mýtny IT systém

Národná diaľničná spoločnosť pokračuje v krokoch na maximalizáciu výnosov z využívania diaľnic a rýchlostných ciest. Začiatkom roka prevzala predaj diaľničných známok. V marci NDS podpísala zmluvy so štvoricou medzinárodných poskytovateľov európskej služby elektronického výberu mýta (EETS), čím sa Slovensko otvorilo konkurencii pri výbere mýta. Aktuálne diaľničiari uzavreli roky meškajúce verejné obstarávania na vytvorenie mýtneho IT systému a na mýtne služby. Za posledných päť mesiacov sa tak pre budúce zníženie nákladov na mýto spravilo viac ako za predchádzajúce roky.

Slovensko cez víkend pribudlo na mape európskeho mýta
Novinky 18.3.2024

Slovensko cez víkend pribudlo na mape európskeho mýta

V piatok sa Slovensko úspešne zapojilo do Európskej služby elektronického výberu mýta. Počas víkendu bol systém monitorovaný, neboli zaznamenané žiadne technické problémy a pripojili sa prvé palubné jednotky európskych poskytovateľov výberu mýta. S EETS tak na slovenské diaľnice a rýchlostné cesty dorazila konkurencia, ktorá prinesie nové výhody pre dopravné spoločnosti.

Výber mýta na našich cestách sa liberalizuje. Slovensko spúšťa EETS
Novinky 5.3.2024

Výber mýta na našich cestách sa liberalizuje. Slovensko spúšťa EETS

Slovensko sa 15. marca zapojí do Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS). Národná diaľničná spoločnosť podpísala zmluvy so štvoricou medzinárodných poskytovateľov služby, ktorí prešli procesom akreditácie. Európska služba elektronického výberu mýta prinesie na slovenské diaľnice a rýchlostné cesty konkurenciu vo výbere mýta, liberalizuje trh a dopravcom zaistí vyšší komfort.

Služba európskeho mýta je spustená, pripájame providerov
Novinky 10.1.2024

Služba európskeho mýta je spustená, pripájame providerov

Európska služba elektronického výberu mýta je na Slovensku spustená od decembra 2023. V súčasnosti overujeme nastavenie palubných jednotiek jednotlivých providerov priamo v teréne. Finálnym krokom bude určenie termínu začatia priamej fakturácie mýta.

Odoberajte newsletter

Buďte v obraze, pretože vedieť ako prví novinky z oblasti mýta je super. Nie je MÝTO jedno.

Prosím vyplňte správnu emailovú adresu!
Top