Mýto deň za dňom – čo sme stihli za posledný rok

Novinky
14.4.2023

Človek bez dát je len človek s názorom. Prinášame Vám prehľad činností, ktoré smerovali k zavedeniu efektívneho mýta na Slovensku. Vysvetľujeme, spresňujeme, argumentujeme, komunikujeme transparentne a nezahmlievame. Mýty o mýte pravidelne objasňujeme v našich blogoch či podcaste.

 • Apríl 2022: Podarilo sa nám zlacniť súťaž na mýtne služby

Takto pred rokom sa mýtny úsek pod záštitou NDS zaoberal najmä opätovným vyhlásením zrušeného mýtneho tendra č. 2, teda súťaže na poskytovanie mýtnych služieb. Dôvodom zrušenia a prepracovania tendra bolo výrazné zníženie predpokladanej hodnoty zákazky. Z vyše 200 miliónov eur sa nakoniec tender vyhlásil s predpokladanou hodnotou zákazky 50 miliónov eur. Momentálne toto verejné obstarávanie prebieha. Zrevidovanie hodnoty zákazky je následkom toho, že vďaka Európskej službe elektronického mýta (EETS) nebudeme potrebovať toľko palubných jednotiek, ako sa pôvodne predpokladalo.

 • Júl 2022: Vytvorenie prostredia na kreovanie nového mýtneho tímu

Výraznou zmenou oproti aktuálnemu mýtnemu systému je aj fakt, že nový si budeme spravovať sami - zatiaľ NDS, neskôr samostatný Mýtny úrad, ktorého štruktúra sa aktuálne črtá. Identifikovali sme potrebu vybudovať väčší tím odborníkov, ktorí nám pomôžu či už s prvotnými vývojovými procesmi, ale neskôr aj so samotnou správou systému. Začali sme pracovať na našej náborovej vízii.

 • September 2022: Otvorili sme dvere pre EETS poskytovateľov v očiach dopravcov

Na minuloročnej konferencii združenia ČESMAD koncom septembra sme dopravcom odprezentovali, aké zmeny ich čakajú po zrode nového mýtneho systému, ale hlavne po príchode EETS poskytovateľov na slovenský mýtny trh. Povinnému poplatku sa síce ťažko robí reklama, pravdou však je, že dopravcov čakajú mnohé výhody, napríklad „bezhraničná“ preprava naprieč krajinami, v ktorých funguje EETS poskytovateľ, ktorého si vyberú. Túto tému sme vo veľkom otvorili práve na spomínanej konferencii, pričom na tej istej platforme už aj niektorí EETS poskytovatelia oznámili postupné spustenie kampane pre „zlákanie“ dopravcov k sebe.

 • September 2022: Spustili sme testovanie rozhrania

Začiatkom jesene sme v NDS zahájili testovanie rozhrania pre EETS poskytovateľov. V tomto prostredí už čoskoro začnú konkrétni EETS poskytovatelia, s ktorými sme už podpísali zmluvu o budúcej zmluve, testovať svoje OBE jednotky. Testovanie aplikácie trvalo zhruba mesiac.

 • Október 2022: Spustenie náborových aktivít na rozšírenie mýtneho tímu

V priebehu jesene sme oznámili naše náborové plány a pripravili sme si tak „pole“ na pracovnom trhu. Cieľom je v tomto roku zamestnať stovky nových zamestnancov. Vítaní sú najmä ľudia, ktorí majú blízko k excelu, číslam a reportom a ktorí majú analytické myslenie. Budeme hľadať nových ľudí nielen z IT prostredia, ale aj tých s obchodným duchom. Noví členovia mýtneho tímu totiž budú pracovať s produktom, ktorý bude mať tendenciu prekročiť hranice krajiny. Pracovné príležitosti nepribudnú len na našej centrále v Bratislave, víziou je mať pracoviská aj v iných končinách Slovenska.

 • November 2022: Ukončili sme testovanie aplikácie pre EETS

Na prelome novembra a decembra sme úspešne ukončili skúšky aplikácie, čo bolo jedným z najdôležitejších míľnikov pri budovaní Európskej služby výberu mýta (EETS) na Slovensku. NDS tak už je od konca minulého roka pripravená na zapojenie potenciálnych EETS poskytovateľov do testovacej fázy ich implementácie.

 •  December 2022: Dohoda, ktorá uľahčí prechod na nové mýto

V závere minulého roka sme dospeli k dohode, ktorá výrazne uľahčí dopravcom preladenie sa na nové pravidlá. S aktuálnym výbercom mýta sme sa dohodli, že bude dopravcom poskytovať službu výberu mýta ešte aj v priebehu roka 2023. Prečo? Lebo sme sa z postupu iných krajín poučili, že najlepším možným riešením transformácie mýtneho systému je zariadenie prechodného obdobia. Dopravcovia tak majú viac času vybrať si, ku ktorému EETS poskytovateľovi chcú prejsť a budú mať dostatok priestoru vybaviť si novú zmluvu a prípadnú novú OBE jednotku. Toto rozhodnutie má aj závan IT pohľadu na vec – Nový rok je totiž najhorším možným termínom na migráciu IT systémov.

 • December 2022: Zazmluvnili sme si prvého potenciálneho EETS poskytovateľa

NDS koncom minulého roka podpísala zmluvu o budúcej zmluve s prvým potenciálnym EETS poskytovateľom – s talianskou spoločnosťou Telepass.

 • Prelom rokov 2022/2023: Záujem o pôsobenie na našom mýtnom trhu má viac než tretina všetkých existujúcich EETS

Záujem o pôsobenie na slovenskom mýtnom trhu je veľký. Celkovo už záujem o poskytovanie služieb dopravcom prejavili šiesti EETS poskytovatelia, čo je viac než tretina všetkých poskytovateľov, ktorí pôsobia na európskom mýtnom trhu.

 • Jar 2023: Na palubu postupne nastupujú noví hráči

NDS postupne podpisuje zmluvu o budúcej zmluve so všetkými EETS poskytovateľmi, ktorí spĺňajú technické podmienky a ktorí predložia kompletnú dokumentáciu. Ako sme už napísali, tento reťazec odštartoval taliansky Telepass ešte koncom minulého roka. Neskôr k nemu pribudol nemecký Toll4Europe. Zmluvu o budúcej zmluve máme podpísanú už aj s českým Eurowagom a takisto s českou spoločnosťou ITIS.

 • Pokračujeme ďalej

Tento rok nás čakajú ďalšie míľniky v zavádzaní nového mýta. Najbližší míľnik je testovanie OBE jednotiek jednotlivých EETS poskytovateľov, s ktorými sme už podpísali zmluvu o budúcej zmluve. Keď sa doterajší záujemcovia plne implementujú do nášho mýtneho systému (v priebehu mesiacov jún až august), nastane veľký prelom pre dopravcov. Tí, ktorí už fungujú s OBE jednotkou niektorého EETS poskytovateľa v nejakej inej európskej krajine, ju už budú môcť používať aj na prejazd Slovenskom (pokiaľ sa u nás implementuje). Dopravcovia, ktorí sa rozhodnú zmeniť svojho poskytovateľa, budú môcť prejsť k niektorému z EETS providerov a využívať tak výhody, ktoré si so sebou daný EETS poskytovateľov prinesie.

Zdieľajte tento príspevok:

Aktuality

Národné mýto: Nový typ palubnej jednotky a IT systém pre predajné miesta prešli testom funkčnosti
IT 8.11.2023

Národné mýto: Nový typ palubnej jednotky a IT systém pre predajné miesta prešli testom funkčnosti

Nový typ mýtnej palubnej jednotky a IT systém pre predajné miesta majú za sebou komplexné funkčné testy. Tie potvrdili, že OBU jednotky sú plne kompatibilné s mýtnym systémom a pripravené do ostrej prevádzky. Otestovanie palubných jednotiek a navrhovaného IT systému pre predajné miesta boli dôležitým míľnikom pred podpisom zmluvy s víťazom verejnej súťaže.

Dohoda s EETS poskytovateľmi: všetci začnú dodávať službu naraz
Novinky 27.10.2023

Dohoda s EETS poskytovateľmi: všetci začnú dodávať službu naraz

Spusteniu Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS) už nič nebráni. Ostrá prevádzka EETS začne v januári 2024, presný termín bude s EETS poskytovateľmi dohodnutý v priebehu nasledujúcich mesiacov. Medzinárodní EETS poskytovatelia vyberajú mýto od dopravcov naprieč viacerými krajinami, pričom na trhu sa tým zabezpečí efektívnejšie konkurenčné prostredie, lacnejšie služby, na ktorých šetrí štát a získava dopravca. Výhodou služby EETS je to, že nie je nutné zastavovať sa na štátnych hraniciach, zapínať a vypínať palubné jednotky, ale ich funkcionalita bude vo všetkých európskych krajinách, v ktorých poskytovateľ pôsobí.

Testovanie EETS providerov v plnom prúde: OBE jednotky musia najazdiť 10.000 kilometrov
IT 17.8.2023

Testovanie EETS providerov v plnom prúde: OBE jednotky musia najazdiť 10.000 kilometrov

Slovenský mýtny trh je už pripravený na príchod nových medzinárodných EETS poskytovateľov, ktorí budú vyberať mýto od Nového roka už aj na Slovensku. Tí sú momentálne v testovacej fáze, počas ktorej musia napríklad najazdiť 10.000 kilometrov, aby sme zistili, či sú ich systémy kompatibilné s našimi. Slovensko v tomto kroku akreditácie nových výbercov mýta postupuje unikátne – vytvorili sme zrkadlové testovacie prostredie, preto dokážeme testovať dvoch EETS poskytovateľov naraz. Prečítajte si, ako prebiehajú testy palubných jednotiek.

Príchod EETS poskytovateľov výrazne zníži nákladovosť výberu mýta
Novinky 16.8.2023

Príchod EETS poskytovateľov výrazne zníži nákladovosť výberu mýta

Pokroky pri otváraní slovenského mýtneho trhu pre medzinárodných EETS poskytovateľov, harmonogram ich vstupu na trh a pozitívny vplyv liberalizácie trhu na nákladovosť výberu mýta na Slovensku. To boli hlavné témy, o ktoré sa dnes na pôde NDS zaujímali premiér Ľudovít Ódor a minister dopravy Pavol Lančarič. Manažment NDS vyzdvihuje prínosy príchodu EETS poskytovateľov, ktoré spočívajú nielen vo výraznom znížení nákladovosti výberu mýta, ale aj vo výhodách pre dopravcov. Mýtny trh už nebude monopolizovaný, vytvorí sa teda prirodzená súťaž, čo prinesie kvalitnejšie služby pre dopravcov a nižšie náklady pre štát. Už v budúcom roku očakávame, že minimálne 85 % vybraného mýta ostane v rozpočte NDS, vďaka čomu budeme môcť pristúpiť k intenzívnejšiemu skvalitňovaniu infraštruktúry diaľnic a rýchlostných ciest.

Dôležité informácie o mýtnom systéme na jednom mieste
IT 10.8.2023

Dôležité informácie o mýtnom systéme na jednom mieste

„Mýto“ je veľmi komplikovaná téma a niekedy sa môže stať, že sa informácie interpretujú inak, ako v skutočnosti sú. V roku 2023 mal štát zaplatiť na nákladoch 103 mil. eur, no nakoniec sa túto sumu podarilo stlačiť na 63 mil. Mnoho otázok a nezrovnalostí vychádza nielen z prostredia laickej verejnosti, ale častokrát sa objavujú aj v mediálnom prostredí.

Odoberajte newsletter

Buďte v obraze, pretože vedieť ako prví novinky z oblasti mýta je super. Nie je MÝTO jedno.

Prosím vyplňte správnu emailovú adresu!
Top