Inovujeme mýtny systém, sadzby nezvyšujeme

Diaľnice
13.9.2022

Na Slovensku začne čoskoro platiť nový mýtny systém. Pozostávať bude z národného poskytovateľa mýtnych služieb a z tzv. EETS poskytovateľov. Slovensko sa tak zapojí do európskeho mýtneho systému, čo prinesie prepravcom ale aj štátu viacero výhod. Parametre mýtneho systému pritom zostanú nezmenené, mýto nebude drahšie a nerozšíri sa ani rozsah spoplatnenia.

EETS poskytovatelia budú vyberať mýto pre štát, rovnako ako národný poskytovateľ. Ich význam je však medzinárodný, jednotliví EETS poskytovatelia totiž pôsobia vo viacerých európskych krajinách. Čo v praxi pre dopravcu znamená, že pri prejazde viacerými krajinami Európy, ktoré sú zapojené do medzinárodného mýtneho systému, nemusí na hraniciach vymieňať palubnú jednotku. EETS poskytovatelia distribuujú na výber mýta OBE jednotky. Tie sú platné vo všetkých krajinách, v ktorých konkrétny poskytovateľ pôsobí.

Tender na národného poskytovateľa NDS zatiaľ súťaží. Vyhodnocujeme ponuky. Národný poskytovateľ bude v konečnom dôsledku zabezpečovať výber mýta prostredníctvom OBU jednotiek. Tieto palubné jednotky budú platné na území Slovenska, nebudú medzinárodné. Mať národného poskytovateľa je nutnosť, má ho každá krajina zapojená do systému EETS. Zmysel jeho pôsobenia spočíva v poskytovaní služby v ekonomicky nezaujímavých úsekoch. Ak by národný poskytovateľ v krajine nepôsobil, tiež by to mohlo spôsobiť, že konkurenční poskytovatelia by tlačili ceny umelo nahor.

Zdieľajte tento príspevok:

Aktuality

Vysvetli mi(ý) to - 5 vecí, ktoré potrebuješ vedieť o mýtnom systéme
Novinky 7.6.2023

Vysvetli mi(ý) to - 5 vecí, ktoré potrebuješ vedieť o mýtnom systéme

Doterajší a nový mýtny systém, národné a európske mýto, palubné jednotky, kontrolný mechanizmus. Toto je len zlomok pojmov, ktoré musí ovládať ten, kto chce pochopiť fungovanie mýtneho systému v súčasnosti a kreovanie nového mýta. Uznávame, že problematika mýta je mimoriadne zložitá, preto často dochádza k nepochopeniu prebiehajúcich procesov. Poďme si vysvetliť mýtnu problematiku, bod po bode.

Mýty o mýte sme zbúrali opäť aj na pôde hospodárskeho výboru
Novinky 25.5.2023

Mýty o mýte sme zbúrali opäť aj na pôde hospodárskeho výboru

Nie je mýto jedno. Pokračujeme vo vysvetľovaní, spresňovaní, argumentovaní a transparentnej komunikácii. Tento týždeň na pôde Výboru pre hospodárske záležitosti Národnej rady SR. Podpredseda predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti a riaditeľ úseku IT a spoplatnenia Jaroslav Ivanco opäť trpezlivo vysvetlil progres v zavádzaní nového a efektívneho mýtneho systému. Nielen poslancom výboru, ale aj predstaviteľom autodopravcov či zástupcom kontrolných orgánov. Búrame mýty o mýte, pretože to má zmysel.

Otvorili sme širokú diskusiu s odborníkmi i dopravcami o smernici Eurovignette
Novinky 21.4.2023

Otvorili sme širokú diskusiu s odborníkmi i dopravcami o smernici Eurovignette

Na pôde Národnej diaľničnej spoločnosti sme otvorili širokú diskusiu o transpozícii európskej smernice Eurovignette, ktorá prinesie zmenu v spoplatnení diaľnic, rýchlostných ciest i niektorých ciest I. triedy. Pozvali sme si zástupcov miest, samospráv, krajov či zástupcov rôznych združení autodopravy alebo nákladnej dopravy, aby sme im vysvetlili, aké budú nové, budúce pravidlá.

E(fektívne)-mýto: Budeme testovať dvoch EETS poskytovateľov naraz
IT 20.4.2023

E(fektívne)-mýto: Budeme testovať dvoch EETS poskytovateľov naraz

V rámci akreditačného testovania EETS poskytovateľov máme pripravené popri primárnom aj zrkadlové testovacie prostredie spolu s projektovým tímom. V laickej reči to znamená, že budeme vedieť testovať dvoch EETS poskytovateľov paralelne naraz. Najväčšou pridanou hodnotou paralelného testovania je časová úspora v implementácii jednotlivých EETS poskytovateľov do nášho mýtneho systému.

Odoberajte newsletter

Buďte v obraze, pretože vedieť ako prví novinky z oblasti mýta je super. Nie je MÝTO jedno.

Prosím vyplňte správnu emailovú adresu!
Top