Inovujeme mýtny systém, sadzby nezvyšujeme

Diaľnice
13.9.2022

Na Slovensku začne čoskoro platiť nový mýtny systém. Pozostávať bude z národného poskytovateľa mýtnych služieb a z tzv. EETS poskytovateľov. Slovensko sa tak zapojí do európskeho mýtneho systému, čo prinesie prepravcom ale aj štátu viacero výhod. Parametre mýtneho systému pritom zostanú nezmenené, mýto nebude drahšie a nerozšíri sa ani rozsah spoplatnenia.

EETS poskytovatelia budú vyberať mýto pre štát, rovnako ako národný poskytovateľ. Ich význam je však medzinárodný, jednotliví EETS poskytovatelia totiž pôsobia vo viacerých európskych krajinách. Čo v praxi pre dopravcu znamená, že pri prejazde viacerými krajinami Európy, ktoré sú zapojené do medzinárodného mýtneho systému, nemusí na hraniciach vymieňať palubnú jednotku. EETS poskytovatelia distribuujú na výber mýta OBE jednotky. Tie sú platné vo všetkých krajinách, v ktorých konkrétny poskytovateľ pôsobí.

Tender na národného poskytovateľa NDS zatiaľ súťaží. Vyhodnocujeme ponuky. Národný poskytovateľ bude v konečnom dôsledku zabezpečovať výber mýta prostredníctvom OBU jednotiek. Tieto palubné jednotky budú platné na území Slovenska, nebudú medzinárodné. Mať národného poskytovateľa je nutnosť, má ho každá krajina zapojená do systému EETS. Zmysel jeho pôsobenia spočíva v poskytovaní služby v ekonomicky nezaujímavých úsekoch. Ak by národný poskytovateľ v krajine nepôsobil, tiež by to mohlo spôsobiť, že konkurenční poskytovatelia by tlačili ceny umelo nahor.

Zdieľajte tento príspevok:

Aktuality

NDS podpísala zmluvu na nový mýtny IT systém
Novinky 2.5.2024

NDS podpísala zmluvu na nový mýtny IT systém

Národná diaľničná spoločnosť pokračuje v krokoch na maximalizáciu výnosov z využívania diaľnic a rýchlostných ciest. Začiatkom roka prevzala predaj diaľničných známok. V marci NDS podpísala zmluvy so štvoricou medzinárodných poskytovateľov európskej služby elektronického výberu mýta (EETS), čím sa Slovensko otvorilo konkurencii pri výbere mýta. Aktuálne diaľničiari uzavreli roky meškajúce verejné obstarávania na vytvorenie mýtneho IT systému a na mýtne služby. Za posledných päť mesiacov sa tak pre budúce zníženie nákladov na mýto spravilo viac ako za predchádzajúce roky.

Slovensko cez víkend pribudlo na mape európskeho mýta
Novinky 18.3.2024

Slovensko cez víkend pribudlo na mape európskeho mýta

V piatok sa Slovensko úspešne zapojilo do Európskej služby elektronického výberu mýta. Počas víkendu bol systém monitorovaný, neboli zaznamenané žiadne technické problémy a pripojili sa prvé palubné jednotky európskych poskytovateľov výberu mýta. S EETS tak na slovenské diaľnice a rýchlostné cesty dorazila konkurencia, ktorá prinesie nové výhody pre dopravné spoločnosti.

Výber mýta na našich cestách sa liberalizuje. Slovensko spúšťa EETS
Novinky 5.3.2024

Výber mýta na našich cestách sa liberalizuje. Slovensko spúšťa EETS

Slovensko sa 15. marca zapojí do Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS). Národná diaľničná spoločnosť podpísala zmluvy so štvoricou medzinárodných poskytovateľov služby, ktorí prešli procesom akreditácie. Európska služba elektronického výberu mýta prinesie na slovenské diaľnice a rýchlostné cesty konkurenciu vo výbere mýta, liberalizuje trh a dopravcom zaistí vyšší komfort.

Služba európskeho mýta je spustená, pripájame providerov
Novinky 10.1.2024

Služba európskeho mýta je spustená, pripájame providerov

Európska služba elektronického výberu mýta je na Slovensku spustená od decembra 2023. V súčasnosti overujeme nastavenie palubných jednotiek jednotlivých providerov priamo v teréne. Finálnym krokom bude určenie termínu začatia priamej fakturácie mýta.

Odoberajte newsletter

Buďte v obraze, pretože vedieť ako prví novinky z oblasti mýta je super. Nie je MÝTO jedno.

Prosím vyplňte správnu emailovú adresu!
Top